The Council comprises, the President, the Chairman, the Treasurer, up to 19 persons elected by Districts and up to 4 co-opted Members, appointed by the Council from nominations proposed by the Board to fulful specific functions and/or assume defined responsibilities as chairman of any of the Committees. 

The function of the Council shall be to consult with the Board over the policy and gerneral strategy of the Union as formulated by the Board.

The full Council meets at least twice per year.

 

 President

Mr Jeff Harries

Chairman

Dr Val Franklin

Treasurer

Andrew Emery

 

Districts & Council Representatives

 

District Council Member Term of Office
Caernarfonshire & Anglesey Mike Bryant 3 years to 28 February 2018
  Val Oxendale 3 years to 29 February 2018
  R Adrian Jones 3 years to 29 February 2019
     
Denbighshire & Flintshire William Irwin Elkin 3 years to 28 February 2018
  Gareth Hughes 3 years to 28 February 2018
  Glenys Jones 3 years to 28 February 2018 
     
Dyfed/Mid Wales Celia Bartlett 3 years to 28 February 2020
  Irene Gillman 3 years to 28 February 2020
  Elaine Rees 3 years to 28 February 2020
     
     
Glamorgan Simon Hopkin 3 years to 28 February 2019
  Gareth Morgan 3 years to 28 February 2019
  Alison Morris 3 years to 28 February 2020
  Colin Wood 3 years to 28 February 2019
     
     
     
Gwent John Holland 3 years to 28 February 2020
  Robert Martin 3 years to 28 February 2020
  Simon Rhys Morgan 3 years to 28 February 2019 
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Accept & Close

Cookies

This website uses 'cookies' to give you the best, most relevant experience. Using this website means you're happy with this. You can find out more about the cookies used by clicking this link.